October DealsAmazon USOctober deal check: compare before you payAmazon US: current deals, useful picks and tech finds.Check DealsWindows FixRecommendedWindows errors stealing your time? Find the fix fastScan stability, cleanup and performance issues.Fix NowOctober DealsAmazon USDeal season is back - check today's better picksAmazon US: current deals, useful picks and tech finds.See Picks×
Skip to content
Bettesworth Construction
fertilizer

Epsom Salt for Lawns: When It Helps, When It Hurts, and How to Apply It Correctly

What’s actually slowing this PC down?

Pick the symptom - the matching free tool is one click away.

Special offer. See more information about Outbyte and uninstall instructions. Please review EULA and Privacy policy.

Epsom salt can fertilize a lawn in one narrow sense: it supplies magnesium and sulfur. It does not supply nitrogen, phosphorus, or potassium, so it is not a complete lawn fertilizer and it is not a reliable cure for every yellow or tired-looking yard. The right way to use it is simple: test the soil, confirm a magnesium or sulfur need, apply at the product label rate during active turf growth, and keep it out of streets, drains, and waterways.

On construction and renovation sites, we see weak lawns for reasons that have nothing to do with magnesium. New turf often struggles because the site was graded with thin topsoil, compacted by equipment, buried with construction debris, or left with drainage that holds water against the root zone. No bag of Epsom salt fixes poor soil structure, bad grading, or irrigation problems. Used correctly, magnesium sulfate is a low-cost amendment. Used casually, it can create salt stress, throw off nutrient balance, and delay the real repair.

What Epsom Salt Actually Does for Grass

Epsom salt is magnesium sulfate. Magnesium is part of chlorophyll, the pigment that helps grass use sunlight. Sulfur supports protein formation and general plant growth. Those are useful nutrients, but they are not the nutrients most lawns run short on first.

A standard lawn fertilizer bag is built around N-P-K: nitrogen, phosphorus, and potassium. Epsom salt has none of those three. If your turf is pale because it needs nitrogen, Epsom salt will not do the job. If the soil pH is too high and iron is unavailable, adding magnesium can make the diagnosis worse. If the lawn is thin because the soil is compacted to the hardness of a driveway subbase, the answer is usually aeration, topdressing, better soil depth, and corrected water movement.

Special offer. See more information about Outbyte and uninstall instructions. Please review EULA and Privacy policy.
#1 Best Overall
Epsoak Epsom Salt 18 lb. Agricultural Grade Magnesium Sulfate. Resealable Bulk Bag for Gardening & Lawn Care, Made in The USA
  • AGRICULTURAL GRADE EPSOM SALT (MAGNESIUM SULFATE): High-quality magnesium sulfate designed for outdoor use to support healthy plant growth and soil balance.
  • SUPPORTS PLANT GROWTH & GREENING: Helps promote vibrant color, stronger roots, and improved nutrient uptake in gardens, lawns, and potted plants.
  • VERSATILE FOR GARDENS & LAWNS: Ideal for vegetables, flowers, shrubs, trees, and grass—use in soil, as a foliar spray, or when planting.
  • RESEALABLE 18 LB BULK BAG: Large, easy-to-store bag designed for repeated use across your yard, garden beds, or landscaping projects.
  • MADE IN THE USA: Manufactured in the USA with consistent quality for reliable performance season after season.

The professional rule is this: use Epsom salt only as a magnesium or sulfur correction, not as a routine green-up recipe. If you want a dependable lawn program, start with soil testing and turf identification.

Start With a Soil Test, Not a Guess

A soil test is cheap compared with treating the wrong problem over and over. In 2026, basic homeowner soil tests commonly run about $11 to $30 plus mailing. Tennessee lists a nutrient test at $15. Rutgers lists more complete sport turf or sand-based root zone testing around $55. North Carolina residents can often use state testing at no charge outside the reported peak-season fee period.

For a lawn, ask for pH, phosphorus, potassium, magnesium, calcium, organic matter if available, and fertilizer recommendations for turf. If the lab offers a turf-specific test, use it. Collect samples from the top 3 to 4 inches of soil in the lawn root zone, taking several small cores from the same management area and mixing them in a clean container. Do not mix front yard soil with a wet backyard low spot or a newly graded side yard if they behave differently.

Testing matters because magnesium problems can look like other problems. Yellowing grass may be caused by low nitrogen, high pH, low pH, iron chlorosis, poor drainage, drought stress, overwatering, grubs, disease, herbicide injury, dull mower blades, heat stress, or compacted soil. If a lab report says magnesium is already adequate or high, adding Epsom salt is not precision lawn care; it is guessing.

Special offer. See more information about Outbyte and uninstall instructions. Please review EULA and Privacy policy.

How Much Epsom Salt to Use on a Lawn

Use the label first. Pennington’s lawn rate for its plant, lawn, and garden Epsom salt is 6 pounds per 2,500 square feet. That equals 2.4 pounds per 1,000 square feet. A 7-pound bag covers about 2,900 square feet at that rate.

Here is the homeowner math most people need before they open the bag:

Lawn area Epsom salt at 2.4 lb per 1,000 sq ft Approx. 2026 material cost at $2.14/lb
1,000 sq ft 2.4 lb $5.13
2,500 sq ft 6 lb $12.84
5,000 sq ft 12 lb $25.66
10,000 sq ft 24 lb $51.32

Those costs use a 2026 Home Depot listing for a 7-pound Pennington Epsom Salt for Plants, Lawns and Gardens bag at $14.97, or about $2.14 per pound. Bulk magnesium sulfate may cost less per pound online or through agricultural suppliers. Walmart listings in the research pack show 25-pound magnesium sulfate around $47.90 and 50-pound feed or garden magnesium sulfate around $85.99 to $86.88, roughly $1.72 to $1.92 per pound before shipping and local availability. For a small lawn, the savings may not matter. For 10,000 square feet or more, price per pound starts to matter.

Dry Application vs Liquid Application

Epsom salt can be spread dry or dissolved in water, depending on the product label and equipment available. Both methods can work if the rate is right and coverage is even.

Special offer. See more information about Outbyte and uninstall instructions. Please review EULA and Privacy policy.

Dry spreading

Dry spreading is practical for larger lawns. Use a broadcast spreader, measure the lawn, weigh the product, and apply it evenly. A small homeowner spreader may cost about $36.99 to $59.97. Larger homeowner push spreaders, such as 20,000-square-foot-capacity models, can be around $193. Higher prices usually buy hopper capacity, edge-control features, wider spread width, better wheels, and more durable parts.

Rank #2
Magnesium Sulfate Epsom Salt 5LB - Made in USA - OMRI Listed - Plant Food Fertilizer for Hydroponics, Plants, Flower Gardens - Fruit, Vegetables, Holistic Herbs
  • PREMIUM QUALITY INGREDIENTS – Cz Garden Magnesium Sulfate is a water soluble, high purity fertilizer designed to boost the healthy development of all your indoor flowers, lawn, and garden vegetables.
  • 100% WATER SOLUBLE - GREENHOUSE GRADE – High Purity, Premium Quality fertilizer. Beware of lower grade Agricultural Grade Calcium Nitrate that leaves oily skim on your solution, irrigation equipment, and plant roots.
  • 10% MAGNESIUM + 13% COMBINED SULFUR FERTILIZER promotes green leafy growth and hardy plants. Get lush vegetation in your home garden with our high-efficiency Magnesium Sulfate Fertilizer
  • 321 FEEDING SCHEDULE - Perfect for Hydroponics, Drip Irrigation Flood & Drain, NFT, DWC, Soil, Coco, Earthbox, Tower Gardens, etc.
  • RESEALABLE, EASY POUR PACKAGING: Cz Garden Magnesium Sulfate fertilizer comes sealed in a 5LB heavy duty resealable pouch. Pour the necessary quantity with ease and store the rest for future use.

For even coverage, split the amount in half. Apply half while walking north-south and the other half east-west. Keep a steady pace. Close the gate when turning on pavement. Sweep any granules from sidewalks, driveways, curbs, and patios back into the lawn.

Liquid application

Liquid application can make sense for small lawns, test strips, or homeowners who already own a hose-end sprayer. Hose-end sprayers commonly cost about $10 to $40, depending on capacity, adjustable dilution, anti-siphon or backflow features, and chemical-resistant construction.

Dissolve the Epsom salt fully in clean water before spraying. If undissolved crystals remain, strain the solution before it goes into the sprayer so nozzles do not clog. Apply evenly and avoid spraying hard surfaces. Do not apply before heavy rain, and do not spray where runoff will move directly into storm drains, drainage ditches, ponds, canals, or creeks.

Special offer. See more information about Outbyte and uninstall instructions. Please review EULA and Privacy policy.

When to Apply Epsom Salt

Apply only when grass is actively growing and able to use the nutrient. Cool-season lawns generally respond best in spring or early fall. Warm-season lawns are usually treated during late spring through summer growth windows. Local climate, turf species, drought stress, and fertilizer ordinances all matter.

Avoid applications during heat stress, drought dormancy, saturated soil, or right before heavy rain. Magnesium sulfate is water soluble, which is useful for plant availability but also means it can move with water. From a job-site standpoint, we treat soluble amendments with the same discipline we use for erosion and sediment control: keep materials where they belong, keep them off hard surfaces, and pay attention to stormwater paths.

Some areas have fertilizer blackout dates or rainy-season restrictions. Several Florida counties and municipalities restrict fertilizer use during rainy periods, and Maryland has winter blackout dates for lawn fertilizer applications. Rules vary by location and product category, so check your city, county, or state requirements before applying any lawn amendment. The product label and local ordinance should override internet recipes.

How to Apply Epsom Salt Step by Step

First, measure the lawn. Do not estimate from memory. A 50-foot by 100-foot rectangle is 5,000 square feet. A 40-foot by 60-foot backyard is 2,400 square feet. Subtract patios, pools, sheds, planting beds, and driveways.

Special offer. See more information about Outbyte and uninstall instructions. Please review EULA and Privacy policy.

Second, read the soil test. If magnesium or sulfur is low and the recommendation supports magnesium sulfate, calculate the amount. At 2.4 pounds per 1,000 square feet, a 5,000-square-foot lawn needs about 12 pounds. A 10,000-square-foot lawn needs about 24 pounds.

Rank #3
Monterey Epsom Salts Magnesium Sulfate, 4 lbs with Measuring Spoon
  • PROMOTES HEALTHY GROWTH: Contains magnesium sulfate, a vital nutrient that helps plants produce chlorophyll and supports overall plant health, resulting in greener leaves and stronger growth.
  • BOOSTS ROSE BLOOMING AND CANE GROWTH: Perfect for roses, shrubs, and flowering plants, Epsom Salts enhance blooming and cane growth, giving you more vibrant flowers and healthy stems.
  • ENHANCES PHOSPHORUS ABSORPTION: Magnesium aids in the absorption of phosphorus, an essential nutrient for root development, flowering, and fruit production, making it ideal for all stages of plant growth.
  • FOLIAR AND SOIL APPLICATION: Easy to apply both as a foliar spray (¼ cup per 1-2 gallons of water) and directly to the soil around plants, ensuring versatile and effective use.
  • EASY TO USE AND SAFE: With a simple application schedule, Monterey Epsom Salts can be used 2-4 times throughout the growing season for long-lasting benefits without the risk of over-application or harm to plants.

Third, mow and water normally before diagnosing the lawn. Scalped turf, dull mower damage, drought stress, and soggy soil can all imitate nutrient issues. The lawn should be under ordinary care when you judge whether it needs correction.

Fourth, run a test strip if you are not fully confident. Treat a 100-square-foot or 250-square-foot strip at the label rate and leave a nearby strip untreated. Watch it for two to four weeks during active growth. If there is no visible improvement and the untreated turf looks the same, magnesium probably was not the limiting factor.

Fifth, apply evenly. For dry product, use a calibrated spreader and sweep off pavement. For liquid product, dissolve fully and spray evenly. Water lightly afterward if the label calls for it or if granules need to move off the grass blades and into the soil surface.

Special offer. See more information about Outbyte and uninstall instructions. Please review EULA and Privacy policy.

Sixth, record what you did. Write down the date, product, rate, weather, and lawn area. Good lawn care is repeatable. Guesswork is expensive.

Can Epsom Salt Turn Yellow Grass Green?

Sometimes, but only if the yellowing is tied to magnesium or sulfur deficiency. Most yellow lawns are not that simple. Nitrogen deficiency usually causes general pale green growth. Iron chlorosis often shows as yellowing while veins remain greener, especially in high-pH soils. Drought stress may appear first on slopes, near pavement, or over shallow soil. Overwatering may show up in low areas with soft soil, algae, or disease pressure. Grub damage can lift like loose carpet because roots have been eaten.

New construction lawns deserve special skepticism. We often see turf installed over compacted subsoil with only a thin dressing of topsoil. Sometimes the lawn was graded clean enough to look finished, but not prepared deeply enough for durable root growth. Fertilizer can make that turf look better for a short stretch, but the underlying problem remains. If roots cannot breathe, drain, and explore soil, nutrient tweaks have limited value.

Before blaming magnesium, check six basic conditions: mowing height, watering pattern, drainage, soil compaction, pH, and signs of insects or disease. If those are wrong, fix them first.

Special offer. See more information about Outbyte and uninstall instructions. Please review EULA and Privacy policy.

Risks of Using Too Much Epsom Salt

More is not better. Excess magnesium can contribute to salt injury and interfere with nutrient uptake, including calcium, potassium, iron, and boron. That can leave the lawn worse off even though you added a real plant nutrient.

Rank #4
Epsom Salt (Magnesium Sulfate), Feed Grade, Gardening and Lawn Care, 50 lb
  • Feed grade
  • All natural soil additive
  • Perfect for raising magnesium levels and enriching your soil with nutrients

Salt injury may show as browning, leaf burn, weak growth, or patchy decline after an application, especially in hot or dry conditions. Sandy soils, shallow soils, and poorly irrigated areas are less forgiving. Repeated applications without testing can also skew the soil balance over time.

Use plain garden-grade magnesium sulfate. Do not use bath Epsom salts with fragrance, dyes, oils, foaming agents, or skin-care additives. Those products belong in a bathtub, not a lawn root zone.

Cost: Epsom Salt vs Soil Testing vs Equipment

The material itself is not usually the expensive part. The bigger cost is buying the wrong product, applying it at the wrong time, and losing weeks while the lawn continues to thin out.

Free tools Windows power users keep installed

One-click scans. No signup required.

Special offer. See more information about Outbyte and uninstall instructions. Please review EULA and Privacy policy.
Item Typical 2026 cost When it makes sense
Basic soil test About $11-$30 plus mailing Before applying amendments or changing a lawn program
More complete turf test About $55 for some sport turf/root zone tests High-value lawns, athletic turf, sand-based soils, or recurring problems
7 lb Epsom salt bag $14.97, about $2.14/lb Small lawns or spot treatment after confirmed need
Bulk magnesium sulfate About $1.72-$1.92/lb before shipping Larger lawns where the soil test supports application
Small spreader About $36.99-$59.97 Homeowners applying granular products several times per year
Large push spreader About $193 Bigger lawns, wider passes, and more consistent coverage
Hose-end sprayer About $10-$40 Liquid applications, small areas, and soluble products

For a 5,000-square-foot lawn, the Epsom salt itself may cost about $25.66 at the retail bag price. A soil test may cost less than that. That is why we recommend testing before treatment. The test tells you whether the $25 product is useful or whether the real fix is nitrogen, lime, iron, aeration, drainage repair, or irrigation adjustment.

Independent reader supportYour contribution helps us test, update, and keep practical guides available for everyone.Support on Ko-Fi

When to DIY and When to Hire a Pro

DIY is reasonable when the lawn is accessible, the grade drains properly, the soil test clearly shows low magnesium or sulfur, and you can measure and apply the product accurately. A homeowner with a 2,000 to 6,000-square-foot lawn, a basic spreader, and a current soil test can handle this work without much trouble.

Hire a pro when symptoms are widespread, recurring, or tied to site conditions. If the lawn stays yellow after normal fertilization, puddles after rain, dries out in strips, has heavy thatch, lifts from grub damage, or sits on compacted new-build soil, bring in someone who can diagnose the whole system. A professional visit may bundle soil sampling, turf diagnosis, fertilizer selection, aeration, calibrated application, overseeding, grading advice, and drainage review. Pricing varies by lawn size, travel, region, turf condition, and whether the repair is a simple magnesium correction or broader remediation.

For properties coming out of construction, renovation, utility trenching, driveway work, or drainage changes, the best money is often below the grass. Loosening compacted soil, removing debris, improving topsoil depth, and correcting water flow will outperform cosmetic fertilizer work.

Special offer. See more information about Outbyte and uninstall instructions. Please review EULA and Privacy policy.

Bottom Line

Epsom salt is not a miracle lawn fertilizer. It is magnesium sulfate, and it is useful when the lawn actually needs magnesium or sulfur. The practical rate to remember is 2.4 pounds per 1,000 square feet, based on a 6-pound-per-2,500-square-foot label rate. At 2026 retail pricing of about $2.14 per pound, that is roughly $5.13 per 1,000 square feet.

Best Value
Bloom City Liquid Epsom Salt Plant Food - for All Indoor & Outdoor Plants, Fixes Magnesium Deficiency to Restore Lush Green Leaves, Liquid Concentrate, 8 oz
  • Magnesium Support for Plants – Formulated to supply magnesium and sulfur for healthy plant growth.
  • Supports Leaf Color & Plant Vitality – Helps encourage vibrant foliage and balanced plant development.
  • Liquid Formula for Easy Feeding – Designed for simple mixing and efficient nutrient absorption.
  • Ideal for Indoor & Outdoor Use – Suitable for gardens, houseplants, and container plantings.
  • Made in USA

The smarter sequence is test, diagnose, correct the real constraint, then apply only what the lawn needs. If the soil report supports Epsom salt, use plain garden-grade product, apply during active growth, keep it off pavement, and protect stormwater. If the lawn problem comes from compaction, drainage, pH, pests, disease, or poor construction soil, spend the money fixing that instead.

Frequently Asked Questions

Is Epsom salt actually good for lawns?

It can be good for lawns that are low in magnesium or sulfur. It is not a complete fertilizer because it contains no nitrogen, phosphorus, or potassium. Use it only when a soil test or label-supported diagnosis indicates a need.

How much Epsom salt should I use per 1,000 square feet of grass?

A practical label-based rate is 2.4 pounds per 1,000 square feet, equal to 6 pounds per 2,500 square feet. A 5,000-square-foot lawn would need about 12 pounds.

Special offer. See more information about Outbyte and uninstall instructions. Please review EULA and Privacy policy.

Can Epsom salt turn yellow grass green?

Only if the yellowing is related to magnesium or sulfur deficiency. Yellow grass is more often caused by low nitrogen, pH problems, iron chlorosis, poor watering, compaction, pests, disease, heat stress, or mower damage.

Should I spread Epsom salt dry or dissolve it in water?

Either can work. Dry spreading is practical for larger lawns with a calibrated spreader. Liquid application works for smaller areas if the Epsom salt is fully dissolved in clean water and applied evenly with a hose-end sprayer.

Can too much Epsom salt hurt grass?

Yes. Excess magnesium sulfate can cause salt injury and interfere with uptake of nutrients such as calcium, potassium, iron, and boron. Repeated applications without soil testing are not recommended.

Do local fertilizer restrictions apply to Epsom salt?

They may. Some counties, cities, and states restrict fertilizer or lawn amendment applications during rainy seasons or winter blackout periods. Check the product label and local rules before applying.

Special offer. See more information about Outbyte and uninstall instructions. Please review EULA and Privacy policy.

Product prices and availability are accurate as of the date/time indicated and are subject to change. Any price and availability information displayed on Amazon at the time of purchase will apply.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Special offer. See more information about Outbyte and uninstall instructions. Please review EULA and Privacy policy.

Read next

Recommended PC Tool
Recommended PC Tool
Windows Errors? Fix Them Before They SpreadFree repair scan
Outdated Drivers Are Slowing You DownFree scan - exact matches

Two free Windows tools

One Free Minute Could Fix That PC

Before you go - each of these free tools takes about a minute and tackles what quietly slows a Windows PC down.

Special offer. View Outbyte info, uninstall instructions, EULA, and Privacy Policy.